کاشت ابروی حرفه ای

کاشت ابرو حرفه ای و همه چیز درباره آن

کاشت ابرو چیست؟

چرا کاشت ابرو انجام دهیم؟

ظاهرشناسی و فیزیولوژی ابرو ها در صورت

۴ ویژگی مهم ابرو در کاشت ابرو

 

کاشت ابرو یکی از جدیدترین روشهای زیبایی در جهان به شمار می‌رود. کاشت ابرو می‌تواند به شما ابروهای پرپشت و ضخیم هدیه کند. اگر از نازکی ابرو های خود رنج می‌برید و ناراحت هستید باید به شما مژده بدهیم که با روش هایی که به صورت علمی و با فناوراوری جدید در جهان عرضه شده است و این خدمات در بهترین کلینیک کاشت ابرو تهران به نام کلینیک سعادت آباد ارایه می‌شود، شما می‌توانید ابروهایی بسیار زیبا و پرپشت داشته باشید.

در صورتیکه می‌خواهید اطلاعات کاملی از کاشت ابرو بدست آورید و دلایل کاشت و عوارض آن، مزایا و نحوه اجرای آن و همچنین هزینه کاشت ابرو و یا نگهداری کاشت ابرو را بدانید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

کاشت ابرو چیست؟

کاشت ابرو به روش درمانی اطلاق می‌شود که در آن موهای پشت سر به قسمت ابرو انتقال می‌یابند. کاشت ابرو را می‌توان زیر مجموعه از تکنیک های کاشت مو دانست زیرا از همان روش‌ها اینبار بجای کاشت مو در کاشت ابرو استفاده می‌شود. در کاشت ابرو، فقط انتقال موها مد نظر نیست؛ بلکه قسمت‌های  بسیار ریزی که وظیفه‌ی تولید موها را برعهده دارند، در قسمت ابرو پیوند زده می‌شوند. این قسمت‌‌ها فولیکول نام دارند و به این صورت است که تارهای موی کاشته شده تا پایان عمر به رشد خواهند کرد و مثل ابروهای طبیعی شما نیاز به کوتاه شدن و مرتب کردن دارند.

چرا کاشت ابرو انجام دهیم؟

ابروها یکی از اصلی‌ترین زیربناهای زیبایی چهره‌ما هستند و تاثیر زیادی بر نمای ظاهری ما می‌گذارند. ابروهای یک خانم از نظر اصول زیبایی حتی از موهای سر هم مهم‌ترند و این موضوع به چند دلیل است. اول این که ابروها نسبت به موهای سر در منطقه‌ی مرکزی‌تر صورت قرار گرفته‌اند. دوم این که وظیفه‌ی ابروها ایجاد یک قاب برای چشمان است که اصلی‌ترین جزء صورت در زیبایی ظاهری می‌باشند. نکته پایانی هم این است که نازکی و ریزش موهای ابرو برخلاف موهای سر، امری طبیعی نیست و از این رو از دید همه، از نظر زیبایی‌شناختی قابل قبول نیست.

ریزش یا نازکی ابروها می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد؛ برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • بیماری‌های تیروئیدی
 • بیماری‌های عمومی یا سیستمیک
 • آلوپسی آره‌تا
 • سوختگی
 • تاتو و هاشور ابرو
 • عفونت
 • کندن و برداشتن بیش از حد ابروها
 • اختلال در رشد ابروها به صورت مادرزادی
 • افرادی که به صورت ارثی و ژنتیکی مستعد از دست دادن ابروها یا کم پشت شدنشان هستند.

در هر صورت علت کم‌پشتی و ریزش موهای ابروی شما هر کدام از موارد بالا که باشد، بهترین راه داشتن ابروهایی ضخیم، کاشت ابرو است. روش‌هایی مانند تاتو، هاشور، استفاده از مداد ابرو و سایر شیوه‌های مشابه می‌توانند تا حدی ظاهر ابروی شما را بهبود بخشند، ولی در ایجاد ابروهای ضخیم و طبیعی ناتوان‌اند. در تمام روش‌های زیباسازی، طبیعی بودن نتایج برای همه‌ی متقاضیان اهمیت دارد. موضوعی که در کاشت ابرو به خوبی قابل دستیابی است و این روش ابروهایی ضخیم و طبیعی را به شما هدیه می‌دهد.

برای مشاهده‌ی نمونه‌های کاشت ابرو کلینیک سعادت آباد می‌توانید به صفحه اینستاگرام مجموعه ما مراجعه فرمایید.

پیش از این که به سراغ بحث‌های مرتبط با کاشت ابرو برویم، باید نگاه دقیق‌تری به ریخت‌شناسی و فیزیولوژی ابروها بیندازیم.

تعیین زاویه و جهت رشد ابروها در کاشت ابرو بسیار مهم می باشد.

ظاهرشناسی و فیزیولوژی ابرو ها در صورت

درکاشت ابرو به موهای ابرو باید توجه خاصی شود از جمله:

 1. جهت رشد موهای ابرو در بخش‌های مختلف آن به شکل قابل توجهی متغیر است.
 2. موی ابرو با زاویه‌ی زیادی نسبت به پوست صورت از فولیکول رشد می‌کنند که باعث می‌شود موهای ابرو روی پوست بخوابند و مثل موهای سر به سمت عمودی رشد نکنند.
 3. موهای ابرو برخلاف بیشتر موهای سر که به صورت دسته‌های چندتایی (۲ تا ۴تایی) رشد می‌کنند، به صورت تک تار مو هستند.
 4. چرخه‌ی رشد موهای ابرو با موهای سر تفاوت زیادی دارد.

این ویژگی‌های ساختمانی باعث می‌شود که کاشت ابرو نیاز به مهارت و تجربه‌ی بالایی داشته باشد. علاوه بر این‌ها، طرح کاشت ابرو باید به نحوی باشد که طبیعی به نظر برسد و توازن هندسی صورت را به هم نزند. دیگر نکاتی که در کاشت ابرو اهمیت دارند، تفاوت میان ابروی آقایان و خانم‌ها است که در ادامه همه را با جزئیات بیشتر بررسی کرده‌ایم.

کاشت ابرو حرفه‌ای

زاویه و جهت رشد ابرو‌ها در کاشت ابرو بسیار مهم است.

۴ ویژگی مهم ابرو در کاشت ابرو

۱- جهت رشد موهای ابرو

به طور کلی ابرو را به سه بخش تقسیم می‌کنند که شامل سر، تنه و دم می‌شود که در هر بخش جهت رشد موها متفاوت است. در تصویر پایین خط قرمز نشان‌دهنده‌ی بخش «سر»، خط آبی نشان‌دهنده‌ی «تنه» و خط سبز حدود «دم» ابرو را مشخص می‌کند.

 • بخش سر: این بخش داخلی‌ترین ناحیه‌ی ابرو بوده و طولش ۵ تا ۷ میلی‌متر است. موهای این ناحیه به سمت بالا رشد می‌کنند و به طور معمول نازک‌تر و از نظر رنگ روشن‌تر هستند. برخی از متقاضیان کاشت ابرو به پر کردن این ناحیه علاقه ندارند و ترجیح می‌دهند که ضخامتی حداقلی داشته باشد.
 • بخش تنه: بخش مرکزی ابرو که حدود ۲.۵ سانتی‌متر طول دارد، متراکم‌ترین و پهن‌ترین بخش ابروها است. در قسمت‌هایی از تنه که به بینی نزدیک‌تر هستند، موها به صورت بالارو و به سمت خارج صورت رشد می‌کنند. دقیقا در وسط تنه، زاویه‌ی لایه‌ی میانی هم‌راستا با قوس استخوان ابرو تغییر می‌کند. در همین ناحیه موهای مرز بالای ابرو به سمت پایین و موهای مرز پایین به سمت بالا رشد می‌کنند.
 • بخش دم: ۲ سانتی‌متری انتهای ابرو از جایی که خم ابرو آغاز می‌شود تا پایان، دم نامیده می‌شود. این بخش ابرو تراکم کمی داشته و از موهای نازک پوشیده شده است. بخش دم به طور معمول با افزایش سن نازک و کم‌تراکم می‌شود. موهای این بخش تقریباً به شکل افقی رشد می‌کنند.

۴- زاویه‌ی رشد مو

دومین ویژگی منحصر به فرد موهای ابرو این است که تارهای مو با زاویه‌ی زیادی نسبت پوست صورت رشد می‌کنند تا به شکل صاف روی صورت بخوابند. تفاوت زاویه‌ی رشد موی ابرو با موهای سر (که معمولاً به شکل عمودی رشد می‌کنند) می‌تواند تا ۴۵ درجه تفاوت داشته باشد. به همین جهت برای این که موهای کاشته شده در کاشت ابرو زاویه‌ای مشابه موهای ابرو باشند، از تارهای موی ناحیه‌ی پشت گوش استفاده می‌شود که با زاویه رشد می‌کنند. همچنین برای تطابق بیشتر زاویه‌ی رشد، فولیکول‌ها با زاویه درون پوست قرار می‌گیرند که از دشواری‌های کاشت مو است.

 ۳. تفاوت واحدهای فولیکولی

موهای سر و بخش‌های مختلف بدن معمولاً به شکل دسته‌ای رشد می‌کنند. یعنی در هر واحد فولیکولی به طور معمول بین ۱ تا ۴ تار مو وجود دارد. بیشتر واحدهای فولیکولی در موهای سر ما به شکل چند تار مویی هستند؛ برخلاف واحدهای فولیکولی موهای ابرو که اکثراً فقط یک تار مو دارند. لذا برای کاشت ابرو اگر واحدهای فولیکولی بیش از ۱ تار مو داشته باشند، باید در زیر میکروسکوپ به بخش‌های تک تار مویی تقسیم شوند.

 ۴. تفاوت چرخه‌ی رشد

تمام موهای بدن ما مدام در حال رشد و ریزش هستند. مثلاً گفته می‌شود که در یک فرد سالم از نظر ریزش مو، روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو می‌ریزد. این فرآیند رشد و ریزش در طی چرخه‌ای که به چرخه‌ی رشد مو معروف است، صورت می‌گیرد که دارای سه مرحله است: مرحله‌ی رشد یا آناژن، مرحله‌ی استراحت یا تلوژن و مرحله‌ی ریزش یا کاتاژن.

چرخه‌ی رشد موهای ابرو با موهای سر تفاوت دارند. در چرخه‌ی رشد موهای ابرو، تارهای مو به مدت ۴ ماه در مرحله‌ی آناژن قرار دارند و رشد می‌کنند. در سوی دیگر، موهای سر به مدت ۳ تا ۷ سال در مرحله‌ی رشد قرار دارند. به همین دلیل است که موهای سر نسبت به سایر موهای بدن، می‌توانند بسیار بلند شوند. شاید تنها مشکل کاشت ابرو همین مسئله باشد. با توجه به این که رشد موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو است، باید زود به زود موهای کاشته شده را مرتب و کوتاه کنید.

طرح کاشت ابرو

طراحی کاشت ابرو

طراحی کاشت ابرو از مهمترین مراحل کاشت ابرو است.

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در کاشت ابرو به آن توجه شود، طرح و محل قرار گیری موهای جدید است. از لحاظ زیبایی شناختی در طرح کاشت باید مواردی را در نظر گرفت تا ابروها طبیعی و زیبا به نظر برسند. شکل شماتیک روبرو را برای شما قرار دادیم تا توضیحات را بهتر متوجه شوید. ابروی ایده‌آل باید هم از نظر کشیدگی و هم از نظر شکل ظاهری مطلوب باشد. برای رسیدن به این مهم باید موارد زیر رعایت شود:

 • ابتدای ابرو: نقطه ابتدایی باید دقیقاً در راستای خطی عمود از سطح خارجی پره‌ی بینی قرار بگیرد که در شکل زیر در خط AB مشاهده می‌کنید. البته با توجه به فاصله‌ی بین ابروها، ممکن است

  نقطه‌ی ابتدایی ابرو کمی تغییر کند تا ابروها به هم پیوسته یا با فاصله‌ی زیاد نشوند. مثلاً اگر فاصله‌ی بین ابروها به طور طبیعی زیاد باشد، نقطه‌ی ابتدایی ابرو (نقطه‌ی B) را باید در راستای فرورفتگی چشم (که در مجاورت بخش استخوانی بینی قرار دارد) در نظر گرفت.

 • انتهای ابرو: برای مشخص کردن انتهای ابرو، خطی صاف از سطح خارجی پره‌بینی به کناره‌ی خارجی چشم کشیده و امتداد می‌دهند. این که نقطه‌ی انتهایی ابرو در راستا یا پایین‌تر از نقطه‌ی ابتدایی (خط CB) قرار بگیرد، بیشتر به سلیقه‌ی شما بستگی دارد.
 • خم ابرو: در طرح کاشت ابرو شکل خم ابروها اهیمت زیادی دارد. اگر خم ابرو بالا برود، حالت «تعجب کردن» را ایجاد می‌کند. اگر بخش‌های خارجی ابرو بالا بروند، حالت «عصبانیت» و اگر بخش خارجی پایین‌تر از حد معمول باشد، حالت «غمگینی» را ایجاد می‌کند.

 

تفاوت ابرو در آقایان و خانم‌ها

بدیهی است که شکل ابروی آقایان و بانوان باهم متفاوت است. در آقایان، ابروها ضخیم‌تر و متراکم‌تر بوده، فاقد قوس است یا خم بسیار کمی دارد. بخش‌های انتهایی ابروی آقایان برجسته‌تر و پرتر است به دلیل این که ضخامت ابرو تقریباً در سرتاسر آن یکسان است. ابروی آقایان معمولاً در بالای فرورفتگی خارجی چشم به اتمام می‌رسد. طول متوسط ابروی آقایان ۵.۵ و ضخامت متوسط آن ۱.۵ سانتی‌متر است.

در خانم‌ها، نقطه‌ی انتهایی ابرو کمی عقب‌تر از فرو رفتگی خارجی چشم قرار دارد و بخش انتهایی (دم) کم‌تراکم و نازک‌تر می‌شود. خم زیبایی که در ابروی خانم‌ها وجود دارد، معمولاً در یک سوم انتهایی ابرو ایجاد می‌شود. بخش میانی ابرو ضخیم‌تر و متراکم‌تر از بخش خارجی (دم) ابرو است. طول متوسط ابروی خانم‌ها ۵ و صخامت متوسط آن ۱.۳ سانتی‌متر است.

تفاوت کاشت ابرو

همه چیز در مورد کاشت ابرو در کلینیک سعادت آباد

پیش از کاشت ابرو

متقاضیان کاشت ابرو کسانی هستند که به طور کلی ابرو ندارند، ابروهای نازکی و کم‌پشتی دارند یا می‌خواهند جای زخمی که در ابرویشان ایجاد شده را بپوشانند. افراد دسته‌ی دوم، یعنی کسانی که ابروهای نازکی دارند، به دلایل مختلفی دچار این مشکل می‌شوند. شایع‌ترین علل نازک شدن ابرو شامل دلایل ارثی، بیماری‌های زمینه‌ای مانند مشکلات غده‌ی تیروئید، برداشتن یا کندن بیش از حد ابروها، انواع آلوپسی (یا طاسی)، افزایش سن و مصرف برخی داروها است.

نکته مهم: کسانی که از آلوپسی آره‌آتا، آلوپسی توتالیس یا یونیورسالیس رنج می‌برند، کاندیدای مناسبی برای کاشت ابرو نیستند. این اشکال طاسی ناشی از یک بیماری خود ایمنی هستند. یعنی گلبول‌های سفید (عوامل دفاعی بدن) به اشتباه به سلول‌های خودی (در اینجا فولیکول‌های مو) حمله کرده و به آن‌ها آسیب می‌زنند.

در خانم‌ها، شایع‌ترین علت مراجعه برای کاشت ابرو، نازک شدن ابروها ناشی از برداشتن بیش از حد آن‌ها است. در آقایان، شایع‌ترین علت مراجعه برای کاشت ابرو کاهش تراکم بخش‌های انتهایی ابرو در اثر افزایش سن است.

هزینه‌ی کاشت ابرو

هزینه‌ی کاشت ابرو در کلینیک تخصصی پوست و مو سعادت آباد با ۱۵ سال سابقه‌ی کاشت ابرو و به عنوان بهترین کلینیک کاشت ابرو ایران ، بین ۴ تا ۶ میلیون تومان است. در مورد عوامل موثر بر هزینه‌ها و سایر جزئیات در مقاله‌ی «هزینه‌ی کاشت ابرو» مفصل توضیح داده‌ایم.

کاندیدای مناسب کاشت ابرو

افرادی که شرایط زیر در موردشان صدق می‌کند، کاندیدای مناسبی برای کاشت ابرو هستند:

 • اگر به صورت مادرزادی و ژنتیکی ابروهای نازک یا کم‌پشتی دارید یا به طور کلی موهای ابرو در شما رشد نکرده‌اند.
 • اگر از شکل، حالت یا فرم ابروهای خود رضایت ندارید.
 • اگر به علت آسیب، سوختگی، بخیه، جراحی، شکستگی و … همه یا قسمتی از ابروی شما از دست رفته است یا می‌خواهید جای زخم یا بخیه‌ای در آن ناحیه را بپوشانید.
 • اگر به علت یک بیماری زمینه‌ای (مانند اختلالات غده‌ی تیروئید) یا بیماری‌های پوستی، ابروهای شما دچار ریزش مو شده‌اند؛ بعد از درمان یا کنترل بیماری می‌توانید برای کاشت ابرو اقدام کنید.
 • خانم‌هایی که به دلیل برداشتن بیش از حد ابروها، دچار نازکی یا کم‌پشت شدن ابرو شده‌اند.
 • خانم‌هایی که ابروهای خود را تاتو کرده یا هاشور زده‌اند و می‌خواهند ظاهر ابروها طبیعی‌تر به نظر برسد.

 

 • قبل و بعد کاشت ابرو در کلینیک سعادت آباد

کاشت ابرو روی تاتو

یکی از سوالات رایج متقضایان کاشت ابرو، این است که آیا امکان کاشت روی تاتو وجود دارد یا خیر. بله، نه تنها این کار ممکن است، بلکه بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند که قبل از کاشت، ابروهای خود را تاتو کنید یا هاشور بزنید. از هاشور زدن که با تکنیک میکرو پیگمنتیشن انجام می‌شود، در سرتاسر دنیا برای زیباتر کردن نتایج کاشت ابرو استفاده می‌شود.

علت این توصیه این است که در کاشت ابرو تعداد زیادی گرافت کوچک به صورت بسیار فشرده در کنار هم کاشته می‌شوند. گاهی خونرسانی و غذارسانی در پوست ناحیه‌ی ابرو به نحوی نیست که تمام گرافت‌ها زنده بمانند و تعدادی از آن‌ها از دست می‌روند. این اتفاق باعث می‌شود که فواصل کوچکی در بین موهای ابرو ایجاد گردد.

این فواصل معمولاً به حدی نیستند که نیاز به کاشت دوباره‌ داشته باشند و با استفاده از مدادهای ابرو به خوبی پوشیده می‌شوند. اگر قبل از کاشت، ابروهای خود را تاتو کرده یا هاشور زده باشید، این فواصل به خوبی پوشیده شده و اصلاً قابل مشاهده نخواهند بود.

کاشت ابروی طبیعی

 

عمل کاشت ابرو

روش‌های کاشت ابرو

قبلاً برای کاشت ابرو از روش‌های کاشت نواری (FUT) و سایر روش‌های مشابه استفاده می‌شد که در آن‌ها چند مشکل کلی وجود داشت:

 • در تکنیک‌های قدیمی‌، ابروها حالت شانه‌ای پیدا می‌کردند و جلوه‌ای طبیعی نداشتند.
 • موهای کاشته شده رشد مطلوبی نداشتند.
 • جهت رشد و زاویه‌ی موها چندان مناسب نبود.
 • این روش‌ها با خونریزی و ایجاد زخم همراه بود و نیاز به بخیه داشت.

روش FUT یا برداشت نواری، اولین روش کاشت موی مدرن است. این روش هنوز هم برای کاشت مو به شکل رایجی استفاده شده و اتفاقاً نتایج خوبی هم دارد. به مرور زمان به دلیل تهاجمی بودن این تکنیک، جراحان و پژوهشگران، روش استخراج واحدهای فولیکولی را ابداع کردند که در دنیا با نام FUE و در ایران با نام FIT معروف است.

در روش FUT، ابتدا روی پوست سر برشی ایجاد، نواری از پوست برداشت شده و جای زخم را بخیه می‌زنند. در روش FIT، واحدهای فولیکولی به شکل دانه دانه از سر خارج می‌شود و به این ترتیب خبری از زخم، خونریزی و بخیه نیست. در کاشت مو هردوی این روش‌ها موثر و پرکاربردند؛ ولی برای کاشت ابرو، امروزه بیشتر از روش FIT و سایر روش‌های بر پایه‌ی آن استفاده می‌شود. روش‌های micro FIT، SUT و Super FUE همه جزو زیر مجموعه‌های روش FIT محسوب می‌شوند؛ با این تفاوت که جراحان در هر کدام از ابزار یا تکنیک‌های متفاوتی برای برداشت مو بهره می‌برند.

فیلم کاشت ابرو

 

کاشت ابرو یا ترمیم ابرو

تا به اینجای کار در تمامی روش‌های کاشت مو و ابرو که نام بردیم از موهای طبیعی خودتان برای کاشت استفاده می‌شود. یعنی موهای کاشته شده رشد می‌کنند و عین موهای معمولی و سالم شما هستند. کاشت ابرو برای برخی از افراد که بانک موی مطلوبی در اختیار ندارند، ممکن نیست. مثل افرادی که طاسی‌های بسیار وسیعی دارند یا از بیماری‌هایی مانند آلوپسی یونورسالیس (طاسی در تمام بدن) رنج می‌برند.

در این مواقع، امکان کاشت مو یا ابرو وجود ندارد؛ اما اخیراً شیوه‌های ترمیم ابرو با استفاده از موهای مصنوعی مورد استفاده قرار گرفته‌ است. نتیجه‌ی ترمیم ابرو با موهای مصنوعی به نتایج کاشت ابرو نزدیک است؛ اما خطر پس زده شدن جسم خارجی (موهای مصنوعی) وجود دارد. پس زدن جسم خارجی توسط بدن می‌تواند منجر به ایجاد اسکار و از دست دادن همیشگی ابروها شود. به همین جهت توصیه می‌کنیم افرادی که امکان کاشت ابروی طبیعی ندارند، از روش‌های آرایشی ایمن مانند میکروپیگمنتیشن و تاتوی ابرو استفاده کنند.

 مراحل کاشت ابرو

۱. طراحی ابرو

معمولاً در این مرحله از متقاضی درخواست می‌کنیم تا شکل ابروی دلخواه خود را روی صورت ترسیم کند. سپس جراح با بررسی طرح دلخواه بیمار و اندازه‌گیری مختلف، طرح را زیباسازی کرده و تلاش می‌کند تا تقارن بین ابروها رعایت شود. در این مرحله می‌توان از طرح‌های از پیش آماده هم استفاده کرد؛ اما ظاهر این طرح‌ها معمولاً کمی غیرطبیعی‌ به نظر می‌رسد.

۲. استخراج گرافت‌ها

برای کاشت ابرو معمولاً از ناحیه‌ی پشت سر، پشت گوش یا پایین گردن به عنوان بانک مو یا ناحیه دهنده استفاده می‌شود. موهای ناحیه‌ی پشت سر، ضخیم، بلند و معمولاً چندتایی هستند؛ ولی موهای ناحیه‌ی پشت گوش یا پایین کردن ظریف‌تر و کوتاه‌تر بوده و واحدهای فولیکولی تک تار مویی بیشتری دارند.

به طور معمول برای آقایان که ابروهای ضخیم‌تری دارند، از ناحیه‌ی پشت سر و پشت گوش استفاده می‌شود. برای خانم‌ها که ابروهای ظریف‌تری دارند، بیشتر از ناحیه‌ی پشت گوش و پایین گردن استفاده می‌شود.

سوال: آیا برای کاشت ابرو می‌توان از موهای بدن استفاده کرد؟

بله از لحاظ تئوری امکان این کار وجود دارد؛ ولی توصیه می‌شود که موهای بدن برای کاشت ابروها استفاده نشود. چون به طور کلی درصد کمتری از گرافت‌هایی که از بدن استخراج می‌شوند در جای جدید رشد می‌کنند و همچنین امکان فر خوردن این موها وجود دارد. به همین دلیل برای ابروها از موهای بدن استفاده نمی‌شود.

تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت ابرو معمولاً بیشتر از ۴۰۰ عدد نیست. برای استخراج گرافت‌ها در روش FIT و سایر روش‌های مشابه از تیغ‌های بسیار کوچکی که قطری کمتر از یک میلی‌متر دارند استفاده می‌شود. اگر از موهای پشت گوش استفاده شود که بانک موی رایج‌ برای کاشت ابرو است، از هر طرف ۲۰۰ گرافت برداشت می‌شود. البته تعداد گرافت‌ها می‌تواند با توجه به وضعیت تراکم ابروهای شما متفاوت باشد.

برداشت گرافت‌ها با استفاده از روش FIT بدون درد و خونریزی صورت می‌گیرد. چون پوست ناحیه‌ی برداشت به کمک داروی بی‌حسی موضعی کاملاً بی‌حس شده و بعد از عمل به دلیل کوچک بودن زخم‌ها به سرعت بهبود می‌یابد و دردی احساس نخواهید کرد.

 ۳. کاشت گرافت‌ها

بعد از استخراج گرافت‌ها، کادر درمانی در زیر میکروسکوپ به آماده‌سازی گرافت‌ها برای کاشت مشغول شده و محصول کار خود را به جراح ارائه می‌دهند. جراح متخصص پیش از این که شروع به کاشت موها کند، محل ابروها را با بی‌حسی موضعی، کاملاً بی‌حس می‌کند. سپس با استفاده از همان تیغ‌های بسیار ریز (که قطری بین ۰.۵ تا ۰.۷ میلی‌متر دارند) سوراخ‌هایی در طرح از پیش تعیین شده‌ی ابرو ایجاد و گرافت‌ها را درون آن قرار می‌دهد. در این مرحله باید به جهت رشد موها و همچنین زاویه‌ی آن‌ها نسبت به پوست دقت شود. اگر جراح از تجربه و مهارت کافی در کاشت گرافت‌ها برخوردار نباشد، نتیجه‌ی کاشت ابرو غیرطبیعی و نامطلوب خواهد شد.

بعد از کاشت ابرو

مراقبت‌های بعد از عمل

بعد از کاشت، نواحی ابرو پانسمانی نخواهند داشت ولی نواحی دهنده (بانک مو) باید به مدت ۲ روز پانسمان داشته باشند. بعد از عمل باید هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار، مایع مخصوصی که در اختیار شما قرار داده می‌شود را روی ابروها اسپری کنید. ممکن است در چند روز اول ابروها و بالای پلک‌ها دچار کبودی و تورم شوند که از عوارض طبیعی و موقت کاشت ابرو هستند.

در روز بعد از کاشت، در صورتی که پوسته‌ها و لخته‌های تشکیل شده کاملاً پاک شده باشند، می‌توانید ابروهای خود را آرایش کنید. روز سوم بعد از عمل، بعد از باز کردن پانسمان سر، باید سر خود را بشویید. تقریباً تمام موهای کاشته شده در ناحیه‌ی ابرو بعد از مدتی می‌ریزند که از رخدادهای طبیعی کاشت ابرو هستند. نگران نباشید، طی ۳ تا ۴ ماه آینده رشد ابروها از سر گرفته شده و تا ۶ ماه بعد از عمل می‌توانید از ابروهای ضخیم و پرپشت خود لذت ببرید. نتایج کاشت حدود یک سال بعد از عمل کاملاً قابل مشاهده خواهد بود.

 عوارض کاشت ابرو

عوارض کاشت ابرو شامل مواردی نظیر عدم تقارن، جهت نامناسب رشد مو، رنگ و عدم رشد گرافت‌ها می‌شود. علاوه بر این‌ها مواردی نظیر عفونت، تورم، کبودی، التهاب فولیکول‌ها و ایجاد اسکار به ندرت مشاهده می‌شوند که بیشتر ناشی از کاشت ابرو در مراکز غیر معتبر است. در مورد این عوارض، در مقاله‌ی «عوارض کاشت ابرو» مفصل توضیح داده‌ایم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *